В спорта не е необходим преводач

Търсещи закрила в РПЦ-Харманли се учат на български и взаимно уважение чрез физическа активност

Потенциалът на спорта като инструмент за социално включване е добре изучен и документиран феномен. Широкото му приложение в световен мащаб е свидетелство за ефективността на добрите практики.

Възможностите, които предлагат спортът и физическата активност за подпомагане на социалното приобщаване и интеграция на бежанците в приемните общности, се използват и в териториалните поделения Държавната агенция за  бежанците при Министерския съвет (ДАБ-МС). Един от примерите за това е Регистрационно-приемателен център – град Харманли, където тренират вече изявени атлети. Доказателството – изключителното класиране в европейския турнир по стрийт футбол в София през месец май, когато отборът на България (бежанци) завоюва третото място. Въпреки краткия срок за работа (от април до май) екипът, състоящ се от четири нации, с упорит труд и взаимно уважение постига големия успех.

Футбол и сугестопедия

За резултатите и мотивацията на спортистите се грижи треньорът Иван Иванов, който освен чисто тренировъчните занимания по футбол прилага и сугестопедичен  курс на обучение по български език. Възпитаниците му вече могат да броят до десет, да задават и отговарят на въпроси от типа „как сте“, „откъде сте“. Съвсем скоро им предстои да научат българската азбука чрез футболни упражнения. Крайната цел е да говорят и пишат възможно най-добре на български. Затова в екипа се включва и специалистът Ванина Бодурова за провеждане на няколко интересни сугестопедични курса.

Иван Иванов приема предизвикателството да бъде треньор и учител на деца и юноши бежанци без колебания. Предложението идва от управителя на Sport Management Bulgaria Виктор Кирков. Двамата се спират на центъра в Харманли, защото е от отворен тип и с най-много деца.

Разбира се, майсторството да се създаде отбор от различни възрасти и етноси, говорещи чужди езици изисква много усилия. „Представете си 120 деца и младежи на възраст от 8 до 22 г., които не могат да комуникират свободно помежду си, но са обединени от желанието да тренират“, отбелязва треньорът.

Всеизвестен факт е, че спортът учи на издръжливост, търпение, упоритост и вяра в себе си, но също така внушава ценности като взаимно уважение и сътрудничество. „На първо място при мен по време на тренировките е дисциплината“, посочва Иванов. Когато отидох за първи път в лагера, за да проведа първата си тренировка, футболният терен беше осеян с фасове, чоплеха се семки на него. Обясних им, че това е терен за провеждане на тренировки и той трябва да се поддържа чист. На следващия ден бях изключително приятно  изненадан и доволен, че скъсаните мрежи бяха зашити и всичко беше изметено и почистено“, припомня си той.

Ключ към сърцата

Според Иванов спортът и физическата активност дават на възпитаниците му здраве, сила, стимул и най-вече дисциплина и уважение между етносите. Но те съдържат и ключа към сърцата на приемащите общности. В момента се обсъжда възможността да се направят няколко контролни мачове от различни възрастови групи с отборите в град Харманли. Идеята е  отборите да се смесят и в един екип да заиграят българи с бежанци, а не да се противопоставят като съперници.

Засега интерес от страна на български футболни клубове към младите надежди от териториалните поделения на ДАБ няма поради факта, че децата и юношите не са известни на отборите от България. Въпреки това треньорът Иванов лично е отправил предложение към отбора на „Берое“ - Стара Загора за 15-годишният футболист Раман, който е много добър играч за възрастта си и заслужава да му се даде шанс, за да тренира с връстниците в града на липите.

Подобно на него и вратарят от Харманли Барзан М. впечатлява специалистите. Сириецът изигра много добри мачове на европейското първенство и привлече вниманието на селекционера на националния отбор за хора в неравностойно положение Кирил Кюлев, който го покани за вратар на националния отбор на България за световното по стрийт футбол в Осло, Норвегия.

Игри за сплотяване

„Може би само в спортните занимания не е необходим задължително преводач. И без такъв нещата се случват на добро ниво“, коментира началникът на РПЦ-Харманли Славчо Янев. Той е категоричен, че спортът сплотява без значение под каква форма се прилага. И затова в Харманли планират изграждането на крикет игрище, тъй като към колективния спорт проявяват интерес голяма част от настанените в центъра. Предвижда се и полагането на изкуствено покритие върху асфалта на съществуващата площадка.

„Волейболът също търпи развитие и се практикува все повече от млади момичета“, допълва Янев. След осъществяване на планираните ремонти ще има и помещение за тенис на маса.

Директорът на РПЦ-Харманли е убеден, че спортът може да повиши нивото на съпричастност на местното население и да помогне да се разбере съдбата на другите.

„Един от турнирите по футбол за деца се проведе в града. В него участваха три наши отбора. Мисля че, това е един от начините да има положителен отзвук в обществото“, коментира Янев.

 

 

СНИМКИ: НИКОЛАЙ ДОЙЧИНОВ